ΠρόγραμμαΠεριβαλλοντικής Εκπαίδευσης,

με συντονίστρια την Εκπαιδευτικό Ζαρκάδη Ευτυχία

Στο σχολείο μας τη χρονιά 2011-2012 πραγματοποιήθηκε εκτος των άλλων το Πρόγραμμα περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα το Δάσος.

Το πρόγραμμα, με θέμα το Δάσος και τίτλο: 'Οι green-ιάρηδες ψάχνουν το χρώμα τους', είχε μεγάλη προσέλευση και επιτυχία. Οι μαθητές το αγάπησαν και μιλούν για τις εντυπώσεις τους με τα πιο κολακευτικά λόγια. Το πρόγραμμα των... greenιάρηδων ολοκληρώθηκε με εκδρομή, στην οποία συμμετείχαν μαθητές από την Β' και Γ' τάξη  και συνοδούς τις Εκπ/κούς Ευτυχία Ζαρκάδη και Αθανασία Βυτινιώτου. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχε και η Εκπ/κός Μαριάνθη Κοντομάρη.

Θέμα του προγράμματος ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ό,τι αφορά την σπουδαιότητα των δασικών οικοσυστημάτων. Aφορμή για την επιλογή αυτή στάθηκε η ανακήρυξη του έτους 2011 ως παγκόσμιο έτος δασών από την UNESCO.

Για περισσότερες πληροφορίες Green-ιάρηδες