Σχολικό έτος 2023-2024

Υπεύθυνος σχεδίασης και διαχείρισης της ιστοσελίδας του σχολείου για το σχολικό έτος 2021-2022 ορίστηκε ο Δημήτριος Καραθανάσης ΠΕ04.01 & ΠΕ04.05

• Συνεχίζεται η ανάρτηση ανακοινώσεων και όλων των σχολικών δραστηριοτήτων στην ιστοσελίδα του σχολείου .
  • Έγινε αναβάθμιση στην έκδοση joomla 3.10.12 .

Σχολικό έτος 2022-2023

• Έγινε αναβάθμιση στην έκδοση joomla 3.10.11 .

Σχολικό έτος 2021-2022

• Συνεχίζεται η ανάρτηση ανακοινώσεων και όλων των σχολικών δραστηριοτήτων στην καινούργια ιστοσελίδα του σχολείου , για την διεύθυνση της οποίας έχουν ενημερωθεί όλοι οι μαθητές .
  • Συνεχίζεται η χειροκίνητη μεταφορά άρθρων κλπ που ξεκίνησε Ιούνιο 2021 από την παλιά ιστοσελίδα στην καινούργια για να διατηρηθεί το ιστορικό του σχολείου . Μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες θα υπάρχει η καινούργια διεύθυνση της ιστοσελίδας . Όταν τελειώσει όλη η μεταφορά των άρθρων στην καινούργια ιστοσελίδα , θα διαγραφούν τα δεδομένα της παλιάς , θα μεταφερθούν τα δεδομένα της καινούργιας ιστοσελίδας στην διεύθυνση της παλιάς και θα αρχίσει να εμφανίζεται η ιστοσελίδα του σχολείου στην μηχανή αναζήτησης της google - τώρα δεν εμφανίζεται .
  • Συνεχίζεται η έρευνα για πρόσθετα συμβατά με αυτήν την έκδοση joomla που είναι και αυτό μια χρονοβόρα διαδικασία .
  • Ολοκληρώθηκε η μεταφορά των άρθρων από την παλιά ιστοσελίδα στην καινούργια και μετά το Πάσχα , αρχές Μαΐου επανήλθε το site του σχολείου στην κανονική ιστοσελίδα του https://5gym-athin.att.sch.gr/ . Από ΠΛΗΝΕΤ με ενημέρωσαν οτι πρέπει να περάσει λίγος καιρός μέχρι να γίνει index στην μηχανή αναζήτησης google και να φαίνεται εκεί σαν πρώτο άρθρο η ιστοσελίδα του σχολείου όταν το κριτήριο αναζήτησης είναι το όνομα του σχολείου "5ο Γυμνάσιο Αθηνών".
  • Έγινε αναβάθμιση στην έκδοση joomla 3.10.9 .
  • Τέλη Μαΐου άρχισε να εμφανίζεται πια η ιστοσελίδα του σχολείου σαν πρώτο αποτέλεσμα εύρεσης του σχολείου μας στην μηχανή αναζήτησης google . Έτσι θα αρχίσει να αυξάνεται ο αριθμός επισκεπτών της και θα είναι όπως ήταν παλιά .
  • Έγινε αναβάθμιση στην έκδοση joomla 3.10.10 .

Σχολικό έτος 2020-2021

Υπεύθυνος σχεδίασης και διαχείρισης της ιστοσελίδας του σχολείου για το σχολικό έτος 2020-2021 ορίστηκε ο Δημήτριος Καραθανάσης ΠΕ04.01 & ΠΕ04.05

• Η έκδοση joomla που είχε δημιουργηθεί η ιστοσελίδα το 2011 ήταν η 1.5.27 και μέχρι τώρα δεν είχε γίνει αναβάθμιση σε τελευταία έκδοση του joomla .
  • Συνεχίζεται η ανάρτηση ανακοινώσεων και όλων των σχολικών δραστηριοτήτων σε αυτήν την έκδοση και γίνεται αναδιάρθρωση των προσθέτων για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα .
  • Άρχισαν εργασίες για την αναβάθμιση της έκδοσης joomla σε τελευταία έκδοση αλλά επειδή θεωρείται "μεγάλο άλμα" η μετάβαση από έκδοση 1.5 σε 3.x είναι πολύ δύσκολη η αναβάθμιση - σχεδόν αδύνατη . Έτσι ζητήθηκε η υποστήριξη του ΠΣΔ για αυτό . Αλλά λόγω της πανδημίας covid και των lockdowns υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στην βοήθεια.
  • Σταμάτησε ξαφνικά η λειτουργία της ιστοσελίδας αρχές Μαΐου και όπως μας είπαν απο ΠΛΗΝΕΤ αυτό οφειλόταν στην παλιά έκδοση της joomla και στο ότι σταμάτησε η υποστήριξη στην έκδοση PHP που είχε.
  • Έτσι με την βοήθεια ΠΛΗΝΕΤ A' Aθήνας δημιουργήθηκε από την αρχή καινούργια ιστοσελίδα του σχολείου με την έκδοση joomla 3.9 . Αλλά επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά στις εκδόσεις πρέπει αν θέλουμε να διατηρηθεί όλο το ιστορικό του σχολείου που ήταν στο παλιό site με τα άρθρα , φωτογραφίες κλπ να περαστούν όλα αυτά τα άρθρα κλπ χειροκίνητα στην καινούργια έκδοση joomla της ιστοσελίδας.
  • Άρχισαν οι εργασίες αρχές Ιουνίου αλλά επειδή πρόκειται για πολύ χρονοβόρες διαδικασίες οι εργασίες θα συνεχιστούν και του χρόνου .
  • Έγιναν οι σχετικές εργασίες και από αρχές Ιουνίου 2021 μπορεί πλέον να γίνεται η ανάρτηση των ανακοινώσεων του σχολείου στην καινούργια ιστοσελίδα του .