το σπιτι του λαπαθιωτη

" Τα Εξάρχεια έχουν την ιστορία τους. Μια ιστορία που είναι ενδιαφέρουσα από πολλές απόψεις. Μια ιστορία που είναι συναρπαστική,  συγκλονιστική ,φορτωμένη με γεγονότα, με πρόσωπα, με καταστάσεις. Είναι μια συνοικία που σε κάθε δρόμο της θα βρει κανείς και μια προσωπικότητα των Γραμμάτων και των Καλών Τεχνών, της Πολιτικής και του Εμπορίου . Θα βρει τους πρωταγωνιστές μεγάλων αγώνων του Έθνους, θα βρει τους ανθρώπους που πάλεψαν για κάποια ιδεολογία για κάποιο ιδανικό"

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙΡΟΦΥΛΑΣ.

"Η ωραία Νεάπολις και τα παρεξηγημένα Εξάρχεια"

Τα Εξάρχεια φιλοξένησαν κατά καιρούς πολλές και μεγάλες προσωπικότητες. Στην οδό Μαυρομιχάλη 6 έμενε ο Τήνιος γλύπτης Γιαννούλης Χαλεπάς. Ο Γεώργιος Σουρής, ο σύγχρονος Αριστοφάνης για πολλούς, κατοικούσε στην οδό Πινακωτών 15, σημερινή Χαριλάου Τρικούπη. Ο μεγάλος μας ποιητής Κωστής Παλαμάς, έμενε στην οδό Ασκληπιού 3, ο Ναπολέων Λαπαθιώτης Ευριπίδου 9. Στο σπίτι του (φωτογραφία) σήμερα έχουν αρχίσει εργασίες αποκατάστασης.

Πολλοί είναι και οι άνθρωποι του θεάτρου που έμειναν στα Εξάρχεια. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Μάνος Κατράκης, ο Δημήτρης Μυράτ, η Αλέκα Κατσέλη, η Έλλη Λαμπέτη, ο  Γιάννης Μιχαλόπουλος. Ο Φρέντυ Γερμανός συχνά μιλούσε για την"μπλε πολυκατοικία", απέναντι από το "Βοξ", όπου είχε ζήσει τα νεανικά του χρόνια. Ποια σχολεία υπήρχαν όμως στην συνοικία;

Ένα από τα πρώτα σχολεία ήταν το 2ο Δημοτικό
της οδού Μεθώνης.
   Το Ε΄Γυμνάσιο Αρρένων βρισκόταν στην γωνία Αραχώβης
και Ζωοδόχου Πηγής.

Ανάμεσα στους μαθητές του ήταν ο ζωγράφος Γιάννης Γαΐτης, ο
συγγραφέας Κώστας Ταχτσής, oι μουσικοσυνθέτες Σταύρος Ξαρχάκος και Μίμης Πλέσσαςοι ηθοποιοί Αλέκος Αλεξανδράκης, Γιάννης Φέρτης, Γιάννης Μιχαλόπουλος και ο Νίκος Ρίζος.

Όπως επίσης πολλοί καθηγητές , πρυτάνεις του Πανεπιστημίου και του Πολυτεχνείου, και σύγχρονοι πολιτικοί. Το Ε΄Γυμνάσιο Θηλέων στεγαζόταν στο παλιό μικρό οίκημα που ήταν ο πρόχειρος ναός του Αγίου Νικολάου Πευκακίων.

Στο σχολείο αυτό μεταξύ άλλων φοίτησαν η Δανάη Στρατηγοπούλου , η ντίβα των αρχών του προηγούμενου   αιώνα, η τραγουδίστρια Καίτη  Χωματά ,  η ηθοποιός Αγνή Βλάχου και η μεγάλη  Ειρήνη Παππά.

Το σχολείο μας, το 5ο Γυμνάσιο Αθήνας , βρίσκεται στην καρδιά των Εξαρχείων. Περιστοιχίζεται από παλιά νεοκλασικά κτίρια , που ακόμα και μέσα από την εγκατάλειψή τους προβάλλουν την παλιά αίγλη και ιστορία της περιοχής. Στεγάζεται σε ένα νεόδμητο κτίριο (μόλις του 2004). Διαθέτει υπόγειο γκαράζ, αίθουσα εκδηλώσεων, εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο φυσικής. Εδώ, στο χώρο του σχολείου μας, εκπαιδευτικοί και μαθητές, μέσα και από δραστηριότητες-εκδηλώσεις, προσπαθούν να διατηρήσουν και να προάγουν την ιστορία  της συνοικίας.