1. Πρόγραμμα  e-Twinning

Τίτλος προγράμματος: " Out  of the blue and into the light or how to be creative in the middle of crisis"

Tο πρόγραμμα ανέλαβε η εκπ/κός κ. Καρακάλου Σοφία κλάδου ΠΕ06.

Σχολεία που συνεργάστηκαν: IES Fidiana, Cordoba, Spain και 5ο Γυμνάσιο Αθήνας , Αθήνα , Ελλάδα.

2. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπ/σης.

Τίτλος προγράμματος: " Προστατευόμενες περιοχές της Ελλάδας- Απειλούμενα είδη".

Υπεύθυνοι καθηγητές για το πρόγραμμα ήταν οι εκπ/κοί: κ. Ζαρκάδη Ευτυχία (ΠΕ04) και κ. Βυτινιώτου Αθανασία (ΠΕ11).

Περισσότερα για το πρόγραμμα εδώ

3. Πολιτιστικό πρόγραμμα

Τίτλος του προγράμματος: "Επιλέγω μια άλλη έκφραση"

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η κ. Κυριακίδου Σεβασμία (ΠΕ12.02)

4. Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας.

Τίτλος προγράμματος: "Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - Πρόληψη σχολικού εκφοβισμού"

Υλοποιήθηκε από τον Επιστημονικό Οργανισμό : Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Y.Π.Ε).

Ειδικότερα το θέμα ήταν: "Κατα-νοώντας το Σχολικό εκφοβισμό"

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα από τον Ε.Ψ.Η.Π.Ε ονομάζεται "πρόγραμμα πρόληψης και αντιμετώπισης του εκφοβισμού στα Γυμνάσια , βασισμένο στη θεωρία της εν-νόησης.

Οι εκπ/κοί που ανέλαβαν τη διεξαγωγή του προγράμματος ήταν οι εξής ανά τάξη (Α΄, Β΄,Γ΄): κ. Θωμά (ΠΕ13), κ. Ψύλλα Αικατερίνη (ΠΕ05) , κ. Λειψάκη Μαρία (ΠΕ01) , κ. Κωστομούδη Ελπινίκη (ΠΕ02) και η κ. Κυριακίδου Σεβασμία (ΠΕ12.02).

5. Προγράμματα πρόληψης και βιωματικά εργαστήρια

Πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Πρόληψης και Αγωγής Υγείας στα τμήματα της Α΄τάξης από τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας "Παλλάς Αθηνά" (παράρτηαμ του "Αθηνά Υγεία". Επίσης υλοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια για την ασφαλή χρήση του διαδικτύουστα τμήματα της Γ΄τάξης , καθώς και βιωματικά εργαστήρια για την πρόληψη των ουσιών στα τμήματα της Α΄και Β΄τάξης.

Ακόμα , στα πλαίσια του μαθήματος "Σχολική και Κοινωνική Ζωή" υλοποιήθηκαν επαναλαμβανόμενες συναντήσεις με το Α1 τμήμα του σχολείου και συναντήσεις εποπτείας με τις διδάσκουσες καθηγήτριες.

Τέλος το Κ.Π "Παλλάς Αθηνά" συμμετείχε στην ενημερωτική συνάντηση  με τους γονείς των μαθητών της Α΄τάξης , που διοργάνωσαν η διευθύντρια και οι εκπ/κοί του σχολείου.