Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου Αθήνας καταγγέλλει ομόφωνα την απόπειρα υποβιβασμού του 35ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας από 6/θέσιο σε 4/θέσιο, που θα οδηγήσει μελλοντικά στην κατάργησή του και δηλώνει τη συμπαράστασή του στην προσπάθεια των συναδέλφων του σχολείου και των γονιών να το διατηρήσουν.

Το σχολείο αυτό, όπως και κάθε σχολείο στο κέντρο της Αθήνας συμβάλλει στη διατήρηση του οικιστικού χαρακτήρα της περιοχής ως σχολείο της "γειτονιάς" .Παράλληλα , δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά των κατοίκων της περιοχής να έχουν πρόσβαση στην εκπαιδευτική διαδικασία και στα μορφωτικά δικαιώματα, στηρίζοντας τα με ιδιαίτερη ευαισθησία.

Καλούμε και εμείς την Διεύθυνση Π.Ε. Α'Αθήνας να αποσύρει την εισήγησή της το συντομότερο, ώστε το 35ο Δ.Σ. Αθήνας να συνεχίσει απρόσκοπτα τη λειτουργία του.

Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016

Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου Αθήνας