Την Τρίτη 29/9/2015 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών.

Ακούσαμε από τους μαθητές διαλόγους στα Αλβανικά, Γεωργιανά, Ρουμάνικα, ένα ποίημα

διαφορετικες γλωσσες

του Πωλ Ελιάρ, Limericks του Edward Lear στα Αγγλικά και τις λέξεις

χαρά, σεβασμός και αγάπη σε πολλές Ευρωπαϊκές γλώσσες.

Τονίστηκε η σπουδαιότητα της πολυγλωσσίας και οι μαθητές διασκέδασαν,

ενώ ταυτόχρονα κατανόησαν την αξία των "ξένων" γλωσσών.

Τη γιορτή διοργάνωσαν οι καθηγητές των ξένων γλωσσών του σχολείου μας :

κ. Καρακάλου Σοφία, κ. Βελούδη Ελένη και ο κ. Σπυρόπουλος Σπύρος.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τη 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι παρακάτω  δραστηριότητες:  αθλητισμος

** Ενημέρωση των μαθητών της  Α΄, Β΄και Γ΄τάξης για το Ολυμπιακό    Πνεύμα  , το Ολυμπιακό ιδεώδες και την αναβίωση των σύγχρονων Ολυμπιακών  Αγώνων.

** Προβολή ταινίας με τίτλο "Cool Running" για τους μαθητές της  Α΄τάξης  διάρκειας 2 ωρών .

Η ταινία είναι βασισμένη στην αληθινή ιστορία της πρώτης Τζαμαϊκανής ομάδας  ελκύθρου , που προσπαθεί να συμμετάσχει στους χειμερινούς Ολυμπιακούς αγώνες για πρώτη φορά.Οι Τζαμαϊκανοί, που δεν είχαν δει ποτέ τους χιόνι, θα αντιμετωπίσουν τους καλύτερους και υπό αντίξοες συνθήκες θα διεκδικήσουν το σεβασμό που τους ανήκει!

Μετά την ταινία ακολούθησε συζήτηση.

** Αθλητικές δραστηριότητες από τους μαθητές της Β΄τάξης.

** Προβολή ενός 12λεπτου video στους μαθητές της Γ΄τάξης για τον Ολυμπιακό ύμνο και το Ολυμπιακό ιδεώδες και ενός 4λεπτου video για τους παραολυμπιακούς του Λονδίνου 2012.

** Ακολούθησε εικαστική δημιουργία με συναφή θεματολογία (ζωγραφική-αφίσα-κολάζ κ.λ.π)

Την εκδήλωση διοργάνωσε η καθηγήτρια του σχολείου μας κ. Βυτινιώτου Αθανασία (ΠΕ11)

Ξεκίνησε η παρέμβαση του κέντρου "Αθηνά Παλλάς ",

με θέμα : η μετάβαση από το Δημοτικό στο

Γυμνάσιο για τα παιδιά της Α' τάξης.

Θα διαρκέσει τέσσερις εβδομάδες,

από  μια ημέρα την εβδομάδα.

το παρτυ της λαιδης

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Την Πέμπτη 19/11/2015, και ώρα 10.00-12.00 θα γίνει παρέμβαση από το Βρετανικό Συμβούλιο, στις Α΄και Β΄τάξεις, με θέμα: Σέβομαι τη διαφορετικότητα.

Αθήνα 20/10/2015

Η Δ/ντρια